Jiří Martínek: Dokáži si představit, že za pár let nebude potřeba, aby byl technický dozor každý den fyzicky na stavbě

Home Média Jiří Martínek: Dokáži si představit, že za pár let nebude potřeba, aby byl technický dozor každý den fyzicky na stavbě
+

V rámci společnosti KOMOVIA s.r.o. má v pracovní náplni technické dozory investora a projekty dopravních a bezpečnostních řešení. Jiří Martínek se však aktuálně zabývá projekty s využitím dronů, které zažívají v oblasti stavebnictví velký pokrok.

Jak se myšlenka začít používat a nabízet služby s dronem zrodila?

Prvotní myšlenka se zrodila u kolegy Honzy Vlčka, který společně s vedením společnosti vybral piloty a nechal je proškolit tak, abychom dokázali plně využít potenciál dronu. Já jsem rád, že jsem byl mezi nimi. Mám rád nové výzvy.

Co vše je potřeba k realizaci služeb s využitím dronu? Je potřeba létání s dronem trénovat?

Základem je mít osvědčení o způsobilosti dálkově řídícího pilota A2. Pro jednotlivé mise, které se nacházejí například v HOPu (hustě osídleném prostoru) nebo ochranném pásmu silnic a dálnic, je třeba před provedením mise požádat úřad civilního letectví o oprávnění k provozu ve specifické kategorii. Nejdříve jsme si vše vyzkoušeli a natrénovali na zelené louce, takže samotná realizace byla už jen třešnička na dortu a počasí nám také vždy vyšlo.

Co vše aktuálně v rámci těchto služeb nabízíte?

Umíme pořizovat fotografie ze stejného místa a videa se stejnou dráhou letu, ze kterých je vidět, jak se stavba v čase vyvíjí. Umíme vytvořit panoramatické fotografie. Umíme také vytvořit ortofotomapu, kterou můžou použít projektanti jako podklad. Investoři můžou tento výstup použít například k určení rozsahu oprav. Dále umíme 3D model, který je možný použít pro směrový a výškový návrh komunikace. Model terénu mohou následně využít architekti, kteří do něj mohou osadit objekty. Díky dronu je možné zmapovat velké území v krátkém čase. Pokud využijeme vlícovací body, tak je výstup ve třetí třídě přesnosti, který je akceptovatelný pro katastrální úřad. Dron je také vhodné použít pro inspekci těžko přístupných míst, jako jsou mostní prohlídky nebo kontroly střešních plášťů. Veškeré výstupy jsme schopni předat v souřadnicovém systému JTSK.

Jak vidíte budoucnost dronů a dozorování?

Stavebnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaného dělnického i technického personálu. Dokáži si představit, že za pár let nebude potřeba, aby byl technický dozor každý den fyzicky na stavbě. Bude stačit, když na stavbě bude fyzicky jeden či dva dny v týdnu. Každodenní kontrolu prováděných prací bude moci provést několikrát denně z kanceláře pomocí dronu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *